6 Şubat 2012 Pazartesi

DIY - Dirseklere Yama

En sevdiğim sitelerden biri olan http://honestlywtf.com da gezinirken çok hoşuma giden bir keçe işine rastladım. Sıkıldığınız veya eski kıyafetlerinize uygulayabileceğiniz eğlenceli ve pratik bir yol.


   İhtiyacınız olacak malzemeler;
   1 - Yün bir kazak
   2 - 36 numara keçeleme iğnesi
   3 - Yoğun bir köpük veya sünger, yada iğneleme matı
   4 - Bir miktar keçe yünü
   5 - Büyükçe bir kurabiye kalıbı
   6 - Ütü
 

Kazağınızı giydikten sonra dirseğinizin önüne var (dirsek ucu 2 bant parçası arasında kalacak şekilde) arkasına bir bant yerleştirerek keçe yapacağınız yeri belirleyin. Bu işlemi diğer kol için de uygulayın. Daha sonra kazağı çıkartıp işaret koyduğunuz kollardan birinin altına sert köpüğü yerleştirin.


Kurabiye kalıbını bantladığınız yerlerin tam ortasına hizalayın ve birkaç tutam yün lifi hazırlayın.


Yün lifleri eşit şekilde yayarak kurabiye kalıbının içini doldurun.


Bütün keçe iğneleri temelde uçlarındaki küçük çapaklarla yün liflerini yakalayarak arka tarafta kilitleyen bir sistemde çalışır. İğne dik tutulup defalarca kumaşa batırılarak yün liflerinin kumaşın içine işlemesi sağlanır. İğnelemeye dışarıdan başlamak ve daha sonra içeri doğru ilerlemek benim için daha basit oldu.Önemli ipucu: İğnenin kırılmasını önlemek için her zaman dik tutun ve asla açısını değiştirmeyin. Bu arada iğnenin son derece keskin olduğunu unutmayın ve ellerinize dikkat edin.


Yünleri yüzey düzleşene kadar iğnelemeye devam ediyoruz.


Kurabiye kalıbını çıkartın ve gerekli olursa iğne ucu ile iğnelenmeyen yünleri dikkatlice iğneleyin. Delikler için endişelenmeyin, onlar daha sonra tamir edilebilir.


Gerektiğinde bir tutam daha yün ekleyerek çıplak ve düzensiz noktaları toparlayın.


Köpüğü dikkatlice kumaştan çıkarın. İğnelediğiniz yünlerin kumaşın arkasına geçtiğini göreceksiniz.


Pürüzsüz bir yama için, üzerine bir miktar su püskürtün ve bir ütü ile üzerini ütüleyin. Bu adımları diğer kol için de uygulayın.


İşte bu kadar! Kalp şeklindeki yamarınız artık hazır.


Alıntı : http://honestlywtf.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder